Keyence LS-3060 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: LS-3060 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LS-3060 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Applicable Controller | LS-3100/LS-3100D |
| Supply Voltage | 85 to 264 VAC, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 40 VA or less |
| Control Output | SPST-NO Relay contact 250 VAC 2 A (resistive load) |
| Measurement Accuracy | ±3 µm ±0.000119" or less *1 |
| Repeatability | ±0.5 µm ±0.000020" (number of averaging measurements: 512) |
| Measurement Range | 0.8 to 60 mm 0.03" to 2.36" |
| Smallest Detectable Object | 0.8 mm 0.03" |
| Light Source | Semiconductor laser, wavelength: 670 nm, output: 25µ, Class 1 laser product (JIS C6802) |
| Scanning Head Type | Separate |
| Weight | Approx. 2.5 kg (base included) |
| Ambient Temperature | 0 to +40 °C 32 to 104 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # LS-3060
$5,405.90
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
