Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence CZ-H52 Reflective Sensor Head, Phosphor Detection Type
Keyence CZ-H52 Reflective Sensor Head, Phosphor Detection Type
Manufacturer: Keyence Part No: CZ-H52 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | CZ-H52 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Detecting Area | 25 to 55 mm 0.98" to 2.17" (Reco mmended: 35 mm 1.38" ) |
| Light Source | UV (ultraviolet) LED (375 nm) *1 |
| Smallest Spot Diameter | Approx. 10 mm 0.39 dia. at reference distance of 25 mm 0.98" " |
| Receivable Wavelength (Receiver) | 425 to 550 nm |
| Ambient Light | Incandescent lamp: 10,000 lux max., Sunlight: 20,000 lux max. |
| Weight | Approx. 40 g |
| Material | Housing:Fiberglass reinforced plastic , Lens cover:Glass |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP40 |
- Brand: Keyence
Mfr # CZ-H52
$591.31
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
