Keyence FW-H02 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: FW-H02 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | FW-H02 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Positioning Sensors |
| Response Speed | 250 ms |
| Detecting Area | 50 to 200 mm 2.0" to 7.9" *1 |
| Temperature Characteristics | 0.25% of F.S./°C *2 *3 |
| Weight | Approx. 89 g |
| Dimensions | M18 x P1, Length= 63.5 mm 2.50" |
| Material | Brass-nickel plating, PBT, Polyurethane, Polyamide resin |
| Ambient Temperature | -25 to +70 °C -13 to 158 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # FW-H02
$360.54
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
