Keyence LS-5041 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: LS-5041 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LS-5041 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Applicable Controller | LS-5501/LS-5001 |
| Measurement Accuracy | ±2 µm max. ±0.000079" *2 |
| Repeatability | ±0.3 µm max. ±0.000012" *1 |
| Transmitter/receiver Distance | 160 ±40 mm 6.30" ±1.57" |
| Measurement Range | 0.2 to 40 mm 0.01" to 1.57" |
| Smallest Detectable Object | 0.2 mm 0.01" |
| Laser Scan Range | Approx. 46 mm 1.81" |
| Light Source | Visible red semiconductor laser Maximum output: 0.8 mW, Pulse duration: 63 µs, Wavelength: 670 nm, FDA: Class II, IEC: Class 2 |
| Laser Scan Rate | 1,200 scans/sec |
| Laser Scan Velocity | 121 m 397.0' /sec |
| Weight | Approx. 1.4 kg (including base) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # LS-5041
$5,820.59
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
