Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence IB-1500 Amplifier Unit, Panel Mount Type
Keyence IB-1500 Amplifier Unit, Panel Mount Type
Manufacturer: Keyence Part No: IB-1500 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | IB-1500 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Positioning Sensors |
| Supply Voltage | 10 to 30 VDC, including ripple (P-P) 10% Class 2 or LPS *4 |
| Analog Output Voltage | ±5 V, 1 to 5 V, 0 to 5 V Output impedance 100 Ω *1 |
| Power Consumption | 2550 mW or less (at 30 V, 85 mA max.) *4 *5 (including analog current output) |
| Digital Display Method | Dual7-segmentdisplay Upper level: 2-color (green/red) 5 digits Lower level: 5 green digits |
| Analog Current Output | 4 to 20 mA Maximum load resistance 350 Ω *1 |
| Display Resolution | 0.01 %, 0.1 %, 1 % (switchable) |
| Display Range | –99.999 to 99.999, –99.99 to 99.99 –99.9 to 99.9, –99 to 99 (switchable) |
| Weight | Approx. 170 g (including accessories) |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C (No freezing) |
| Operating Indicators | Judgment indicator: 2-color (green/red) LED (HI, GO, LO) Bank indicator: Green LED x 4 Laser emission warning indicator: Green LED Others: Green LED x 8, red LED x 3 |
| Main Unit/expansion Unit | Main unit |
| Head Compatibility | Yes |
- Brand: Keyence
Mfr # IB-1500
$738.80
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
