Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence LJ-X8000E 2D controller
Keyence LJ-X8000E 2D controller
Manufacturer: Keyence Part No: LJ-X8000E Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LJ-X8000E |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Profilers and 3D Measurement Sensors |
| Supply Voltage | 24 V DC ±10% |
| Maximum Current Consumption | 3.3 A |
| Control Output | 28 points (output terminal block: 6 points, parallel I/O: 22 points) Photo MOSFET *3 |
| Head Input | Up to 2 head units Compatible with LJ-X8000 Series heads and LJ-V7000 Series heads *When using 2 units, heads A and B are the same model. |
| Control Input | 20 points (input terminal block: 5 points, parallel I/O: 15 points) |
| Sampling Cycle (Trigger Interval) | [2D mode] Maximum speed of 1 kHz (1 ms) *2 [3D mode] - |
| Master Profile / Number of Reference Images | Maximum 200 per setting per head (depends on SD card capacity) |
| Weight | Approx. 2500 g |
| Ambient Temperature | 0 to +45°C 32 to +113°F (DIN rail mounting) / 0 to +40°C 32 to +104°F (base surface mounting) |
| Number of Registered Inspection Settings | Up to 1000 (depending on SD card capacity and setting contents) for each of SD cards 1 and 2. External switching is possible |
| Memory Card | • SD card slot × 2 • Supports OP-87133 (512 MB), CA-SD1G (1 GB), CA-SD4G (4 GB), CA-SD16G (16 GB) *In the SD1 slot, CA-SD4G is equipped as standard for 8000, and CA-SD1G is equipped as standard for 8000E |
| Number of Tools | 100/setting (of those, 20 are for misalignment correction) |
- Brand: Keyence
Mfr # LJ-X8000E
$4,207.79
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
