Keyence LJ-X8060 Sensor head
Manufacturer: Keyence Part No: LJ-X8060 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LJ-X8060 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Profilers and 3D Measurement Sensors |
| Output Details | 10 mW |
| Reference Distance | 64 mm 2.52" |
| Reference Distance | 16 mm 0.63" |
| Light Source | Blue semiconductor laser |
| Light Source | Blue LED (405 nm) |
| Laser Class | Class 2M laser product (IEC60825-1, FDA (CDRH) Part 1040.10 *1 ) *2 |
| Wavelength | 405 nm (visible light) |
| Spot Size | Approx. 25 mm × 49 μm 0.98" × 0.001929" (reference distance) |
| Weight | Approx. 1000 g 2.20 lb |
| Z-axis (Height) | ±7.3 mm 0.29" (F.S.=14.6 mm 0.57" ) |
| Ambient Temperature | 0 to +45°C 32 to +113°F *11 |
| NEAR Side | 15 mm 0.59" |
- Brand: Keyence
Mfr # LJ-X8060
$4,638.72
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
