Keyence LJ-X8080 Sensor head
Manufacturer: Keyence Part No: LJ-X8080 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LJ-X8080 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Profilers and 3D Measurement Sensors |
| Output Details | 10 mW |
| Reference Distance | 73 mm 2.87" |
| Reference Distance | 35 mm 1.38" |
| Light Source | Blue semiconductor laser |
| Light Source | Blue LED (405 nm) |
| Laser Class | Class 2M laser product (IEC60825-1, FDA (CDRH) Part 1040.10 *1 ) *2 |
| Wavelength | 405 nm (visible light) |
| Weight | Approx. 1100 g 2.43 lb |
| Z-axis (Height) | ±20.5 mm 0.81" (F.S.=41 mm 1.61" ) |
| Ambient Temperature | 0 to +45°C 32 to +113°F *11 |
| NEAR Side | 30 mm 1.18" |
| FAR Side | 39 mm 1.54" |
- Brand: Keyence
Mfr # LJ-X8080
$3,939.52
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
