Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence CZ-60 Retroreflective Sensor Head
Keyence CZ-60 Retroreflective Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: CZ-60 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | CZ-60 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Detecting Area | Reflector R-2: 40 to 1000 mm 1.57" to 39.37" R-3: 40 to 500 mm 1.57" to 19.69" R-5: 40 to 300 mm 1.57" to 11.81" |
| Weight | Approx. 23 g |
| Cable Length | 2 m (free-cut) 6.6' |
| Material | Fiber: Plastic (Polyethylene sheathed) |
| Case Material | Polysulfone |
| Ambient Temperature | -20 to +55 °C -4 to 131 °F (No freezing) |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # CZ-60
$217.35
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
