Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence CZ-K1 Amplifier Unit, Main Unit, NPN
Keyence CZ-K1 Amplifier Unit, Main Unit, NPN
Manufacturer: Keyence Part No: CZ-K1 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | CZ-K1 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Current Consumption | 75 mA or less |
| Control Output | NPN: 40 VDC max. (100 mA max.), Residual voltage: 1.0 V max. |
| Output Details | NPN |
| Response Time | 300 µs/1 ms (switch-selectable) |
| Light Source | Red LED, Green LED, Blue LED |
| Weight | Approx. 115 g (including 2-m 6.6' cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) *1 |
| Error Indication | Excess light intensity, insufficient light intensity, insufficient color difference |
| Calibration Method | 1-point/2-point calibration (switch-selectable) |
- Brand: Keyence
Mfr # CZ-K1
$577.95
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
