Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence FW-V25P Amplifier Unit PNP
Keyence FW-V25P Amplifier Unit PNP
Manufacturer: Keyence Part No: FW-V25P Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | FW-V25P |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Positioning Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC, ripple (P-P): 10% or less |
| Control Output | Maximum PNP open-collector output: 100 mA (30 V or less), residual voltage: 1 V or less, 2 outputs (N.O./N.C. switchable) |
| Power Save | 1370 mW (57 mA) or less *1 |
| Power Save | 2330 mW (97 mA) or less *1 |
| Weight | Approx. 85 g (Including a 6.6' 2-m power cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Normal | 1680 mW (70 mA) or less *1 |
| Normal | 2640 mW (110 mA) or less *1 |
| Lower Characters | 5.7 mm 0.22" , green), display update cycle: 10 times/sec. (5 times/sec. when averaging the display) |
- Brand: Keyence
Mfr # FW-V25P
$204.79
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
