Keyence LJ-V7060 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: LJ-V7060 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LJ-V7060 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Profilers and 3D Measurement Sensors |
| Output Details | 10 mW |
| Reference Distance | 60 mm 2.36" |
| Reference Distance | 15 mm 0.59" |
| Spot Size (Reference Distance) | Approx. 21 mm × 45 µm 0.83" × 0.001772" |
| Laser Class | Class 2M Laser Product *1 (IEC60825-1, FDA(CDRH) Part 1040.10 *2 ) |
| Wavelength | 405 nm (visible beam) |
| Weight | Approx. 450 g |
| Z-axis (Height) | ±8 mm 0.31" (F.S.=16 mm 0.63" ) |
| Z-axis (Height) | 0.4 µm 0.000016" *3 *4 |
| Ambient Temperature | 0 to +45 °C 32 to 113 °F *10 |
| NEAR Side | 13.5 mm 0.53" |
- Brand: Keyence
Mfr # LJ-V7060
$8,992.11
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
