Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence LS-7001 Controller, without Monitor Function
Keyence LS-7001 Controller, without Monitor Function
Manufacturer: Keyence Part No: LS-7001 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LS-7001 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 % *3 |
| Power Consumption | 0.7 A max. *3 |
| Tolerance Check Output Display | Green LED (GO), Red LED x 2 (HI, LO) |
| Synchronous 1, 2 Input | Non-voltage input for OUT1 |
| Program Selection Input | Non-voltage input x 4 inputs |
| Measurement Display | Main display: 7-segment red LED (Character height: 20.3 mm 0.80" ) Sub-display: 7-segment red LED (Character height: 9.9 mm 0.39" ) x 3 |
| Minimum Display Unit | 0.01 µm to 100 µm (7-level selectable) |
| Display Range | ±99.99999 to ±9,999.9 mm ±3.937" to ±393.7" (Linked to minimum display unit setting, mm/µm selectable) |
| Measurement Position Monitor | 7-level display with a red LED |
| Weight | Approx. 820 g |
| Ambient Temperature | 0 to +40 °C 32 to 104 °F |
| Number of Connectable Sensor Heads | 2 (fully compatible for all head types except monitor (M) models) |
- Brand: Keyence
Mfr # LS-7001
$3,965.80
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
