Keyence LS-9501 Controller
Manufacturer: Keyence Part No: LS-9501 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LS-9501 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 %, including Ripple (P-P) |
| Current Consumption | When LS-HA100 not used: 1.0 A max. when 1 head connected |
| Encoder Input | NPN/PNP open-collector output, voltage output (5 V/12 V/24 V), line-driver output |
| Synchronous 1, 2 Input | Non-voltage input |
| Program Selection Input | Non-voltage input x 4 inputs |
| Minimum Display Unit | 0.01 µm |
| Display Range | ±99,999.99 µm to ±9,999.9 mm |
| Weight | Approx. 1,500 g |
| Ambient Temperature | When LS-HA100 not used: 0 to +50 °C 32 to 122 °F When LS-HA100 in use: 0 to +45 °C 32 to 113 °F |
| Number of Connectable Sensor Heads | 2 |
| Head Compatibility | Yes |
- Brand: Keyence
Mfr # LS-9501
$6,783.93
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
