Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence LS-HA100 Head Extension Unit
Keyence LS-HA100 Head Extension Unit
Manufacturer: Keyence Part No: LS-HA100 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LS-HA100 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Analog Voltage Output | ±10 V x 2 outputs, Output impedance 100 Ω |
| Analog Current Output | 4 to 20 mA x 2 outputs, Compatible load max. 350 Ω |
| Power Source | Supplied from the controller |
| Weight | Approx. 600 g |
| Ambient Temperature | 0 to +45 °C 32 to 113 °F |
| Relative Humidity | 20 to 85 % RH (No condensation) |
| Number of Connectable Sensor Heads | 2 |
| Head Compatibility | Yes |
- Brand: Keyence
Mfr # LS-HA100
$2,596.03
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
