Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence CZ-41 Reflective Sensor Head, Spot Type, Small Spot
Keyence CZ-41 Reflective Sensor Head, Spot Type, Small Spot
Manufacturer: Keyence Part No: CZ-41 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | CZ-41 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Detecting Area | 16 ±4 mm 0.63" ±0.16" |
| Smallest Spot Diameter | 1 mm 0.04" dia. |
| Weight | Approx. 27 g |
| Cable Length | 2 m (free-cut) 6.6' |
| Material | Fiber: Plastic (Polyethylene sheathed) |
| Case Material | Polyarylate |
| Ambient Temperature | -40 to +70 °C -40 to 158 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # CZ-41
$296.79
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
