Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence LS-9006 Head: Small-diameter model without monitor camera
Keyence LS-9006 Head: Small-diameter model without monitor camera
Manufacturer: Keyence Part No: LS-9006 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LS-9006 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Measurement Accuracy | ±0.5 µm 0.000020" *3 |
| Repeatability | ±0.03 µm *2 |
| Repeatability | ±0.02 mm 0.0008" *5 |
| Detection Area | 4 x 5 mm 0.16" x 0.2" |
| Measurement Range | 0.04 mm (0.01 mm) to 6 mm 0.001" (0.0004") to 0.24" |
| Smallest Detectable Object | 0.04 mm (0.01 mm) 0.001" (0.0004") |
| Transmitter/receiver Distance | 60 ±5 mm 2.36" ±0.2" |
| Sampling Cycle | 16,000 samples/sec. *4 |
| Smallest Detectable Object | 0.04 mm 0.001" |
| Light Source | InGaN green LED |
| Weight | Transmitter: Approx. 130 g Receiver: Approx. 280 g Base: Approx. 180 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # LS-9006
$7,053.75
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
