Keyence TM-040 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: TM-040 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | TM-040 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Measuring Range | ø40 mm 1.57" |
| Measurement Accuracy | ±2 µm 0.000079" *1 |
| Repeatability | ±0.15 µm ±0.000006" *2 |
| Minimum Detectable Object | 0.3 mm 0.01" |
| Transmitter/receiver Distance | 180 mm 7.09" |
| Sampling Cycle (Trigger Interval) | 5.5ms (33ms at the initial setting) *3 |
| Light Source | InGaN Green LED |
| Material | Aluminum |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Enclosure Rating | IP64 *4 |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
| Transmitter | Approx 560 g |
- Brand: Keyence
Mfr # TM-040
$5,181.21
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
