Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence LJ-G5001P Controller, PNP Type
Keyence LJ-G5001P Controller, PNP Type
Manufacturer: Keyence Part No: LJ-G5001P Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LJ-G5001P |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Profilers and 3D Measurement Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Current Consumption | 800 mA or less with 1 sensor head/1 A or less with two sensor heads |
| Laser Remote Interlock Input | Non-voltage input |
| Trigger Input | For sensor head A, voltage input |
| Timing 1 Input | Voltage input |
| Analog Voltage Output | ±10 V x 2 outputs, output impedance: 100 Ω |
| Minimum Display Unit | 0.1 µm *1 , 0.001 mm 2 , 0.01° (Inch mode : 0.01 Mil, 0.00001 inch ) |
| Maximum Display Range | ±99999.9 mm, ±999999 mm 2 , ±99999.9° (Inch mode : ±9999.99 Mil, ±999.999 inch ) |
| Weight | Approx. 1,050 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Head Compatibility | Compatible |
| Number of Connectable Sensors | 2 units max. |
- Brand: Keyence
Mfr # LJ-G5001P
$11,451.80
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
