Keyence LJ-V7001 Controller
Manufacturer: Keyence Part No: LJ-V7001 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LJ-V7001 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Profilers and 3D Measurement Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 %, including Ripple (P-P) |
| Current Consumption | 1.3 A or less when connected to 1 head 1.9 A or less when connected to 2 heads |
| Laser Remote Interlock Input | No-voltage input *1 |
| Encoder Input | NPN open collector output/PNP open collector output (5V / 12V / 24V) line driver output |
| Trigger Input | No-voltage input *1 |
| Input Terminal Block | Reset 1, 2 input |
| Input Terminal Block | Start measurement/stop input |
| Minimum Displayable Unit | 0.1 µm, 0.00001 mm 2 , 0.01° |
| Maximum Display Range | ±9999.99 mm 393.7" , ±9999.99 mm 2 |
| Weight | Approx. 1,500 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Number of Connectable Sensors | Max. 2 units |
- Brand: Keyence
Mfr # LJ-V7001
$6,146.54
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
