Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence CZ-H72 Reflective Sensor Head, Gloss Determination Type
Keyence CZ-H72 Reflective Sensor Head, Gloss Determination Type
Manufacturer: Keyence Part No: CZ-H72 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | CZ-H72 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Detecting Area | 15 mm 0.59" (Center) *1 |
| Light Source | Red LED (665 nm) |
| Smallest Spot Diameter | Small: approx. 3 mm 0.12 dia., Large: approx. 5 mm 0.20" dia. at reference distance of 15 mm 0.59" " |
| Ambient Light | Incandescent lamp: 10,000 lux max., Sunlight: 20,000 lux max. |
| Weight | Approx. 50 g |
| Material | Housing:Fiberglass reinforced plastic , Lens cover:Glass |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP40 |
- Brand: Keyence
Mfr # CZ-H72
$730.13
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
