Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence CZ-H35S Reflective Sensor Head with Shine Cancellation
Keyence CZ-H35S Reflective Sensor Head with Shine Cancellation
Manufacturer: Keyence Part No: CZ-H35S Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | CZ-H35S |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Detecting Area | 28 to 52 mm 1.10" to 2.05" (Reco mmended: 40 mm 1.57" ) |
| Light Source | Red LED (665 nm)/Green LED (520 nm)/Blue LED (465 nm) |
| Smallest Spot Diameter | 4.5 mm 0.18" dia. at reference distance of 40 mm 1.57" |
| Ambient Light | Incandescent lamp: 10,000 lux max., Sunlight: 20,000 lux max. |
| Weight | Approx. 40 g |
| Material | Housing:Triacetate, Polyarylate (Metal section: TYPE 304 stainless steel) , Lens cover:Fiberglass reinforced plastic |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP40 |
- Brand: Keyence
Mfr # CZ-H35S
$275.53
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
