Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence IG-1550 Amplifier Unit, Panel Mount Type
Keyence IG-1550 Amplifier Unit, Panel Mount Type
Manufacturer: Keyence Part No: IG-1550 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | IG-1550 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Supply Voltage | 10 to 30 VDC, including Ripple (P-P) 10 %, Class 2 or LPS |
| Analog Output | No |
| Power Saving Function (HALF) | 2300 mW (at 30 V: 77 mA or less) *1 |
| Power Saving Function (ALL) | 2200 mW (at 30 V: 74 mA or less) *1 |
| Digital Display Method | Dual 7-seg display Upper level: Red/Green, 2 colors, 5 digits Lower level: Green, 5 digits |
| Display Resolution | 1 µm 0.04 Mil , 10 µm 0.39 Mil , 100 µm 3.94 Mil , 1,000 µm 39.37 Mil (selectable) |
| Display Range | -99.999 to +99.999, -99.99 to +99.99, -99.9 to +99.9, -99 to +99 (selectable) |
| Weight | Approx. 165 g (including supplied items) |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| Main Unit/expansion Unit | Expansion unit |
| Normal | 2880 mW or less (at 30 V: 96 mA or less) *1 |
- Brand: Keyence
Mfr # IG-1550
$1,152.10
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
