Keyence LJ-V7200 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: LJ-V7200 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LJ-V7200 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Profilers and 3D Measurement Sensors |
| Output Details | 4.8 mW |
| Reference Distance | 200 mm 7.87" |
| Reference Distance | 62 mm 2.44" |
| Spot Size (Reference Distance) | Approx. 90 mm × 85 µm 3.54" × 0.003543 |
| Laser Class | Class 2 Laser Product (IEC60825-1, FDA(CDRH) Part 1040.10 *1 ) |
| Wavelength | 405 nm (visible beam) |
| Weight | Approx. 550 g |
| Z-axis (Height) | ±48 mm 1.89" (F.S.=96 mm 3.78" ) |
| Ambient Temperature | 0 to +45 °C 32 to 113 °F *9 |
| NEAR Side | 51 mm 2.01" |
| Far Side | 73 mm 2.87" |
- Brand: Keyence
Mfr # LJ-V7200
$17,586.48
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
