Keyence LJ-V7080 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: LJ-V7080 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LJ-V7080 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Profilers and 3D Measurement Sensors |
| Output Details | 4.8 mW |
| Reference Distance | 80 mm 3.15" |
| Reference Distance | 32 mm 1.26" |
| Spot Size (Reference Distance) | Approx. 48 mm × 48 µm 1.89" × 0.001890" |
| Laser Class | Class 2 Laser Product (IEC60825-1, FDA(CDRH) Part 1040.10 *1 ) |
| Wavelength | 405 nm (visible beam) |
| Weight | Approx. 400 g |
| Z-axis (Height) | ±23 mm 0.91" (F.S.=46 mm 1.81" ) |
| Ambient Temperature | 0 to +45 °C 32 to 113 °F *9 |
| NEAR Side | 25 mm 0.98" |
| Far Side | 39 mm 1.54" |
- Brand: Keyence
Mfr # LJ-V7080
$18,184.35
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
