Keyence LJ-V7020 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: LJ-V7020 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LJ-V7020 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Profilers and 3D Measurement Sensors |
| Output Details | 10 mW |
| Reference Distance | 20 mm 0.79" |
| Reference Distance | 7 mm 0.28" |
| Spot Size (Reference Distance) | Approx. 14 mm × 35 µm 0.55" × 0.001378" |
| Laser Class | Class 2M Laser Product *2 (IEC60825-1, FDA(CDRH) Part 1040.10 *3 ) |
| Wavelength | 405 nm (visible beam) |
| Weight | Approx. 410 g |
| Z-axis (Height) | ±2.6 mm 0.10" (F.S.=5.2 mm 0.20" ) |
| Ambient Temperature | 0 to +45 °C 32 to 113 °F *11 |
| NEAR Side | 6.5 mm 0.26" |
| Far Side | 7.5 mm 0.30" |
- Brand: Keyence
Mfr # LJ-V7020
$10,528.26
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
