Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence CZ-V21AP Amplifier Unit, Main Unit, PNP
Keyence CZ-V21AP Amplifier Unit, Main Unit, PNP
Manufacturer: Keyence Part No: CZ-V21AP Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | CZ-V21AP |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Power Consumption | Normal mode: 1.5 W (62.5 mA or less), Eco-mode: 1 W (42.0 mA or less) |
| Control Output | PNP open-collector x 4 channels, 30 VDC max., Up to 100 mA for one output, Up to 200 mA in total of 4 outputs, Residual voltage: 1.0 V max. *2 |
| Output Details | PNP output |
| External Tuning Input, External Bank Switch Input (C/C + I-mode), External Shift Input (Super I-mode) | Input time: 20 ms min. |
| Response Time | 200 µs (HIGH SPEED) /1 ms (FINE) /4 ms (TURBO) /8 ms (SUPER) |
| Weight | Approx. 110 g |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) *3 |
| Timer Function | Timer OFF/OFF-delay/ON-delay/One-shot, Timer time: 1 to 1000 ms adjustable (for each bank respectively) |
| Main Unit/expansion Unit | Main unit |
| Unit Expansion | Up to 3 units (4 units total including the main unit) |
- Brand: Keyence
Mfr # CZ-V21AP
$1,295.94
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
