Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence LS-7010M Sensor Head, with Monitor Function
Keyence LS-7010M Sensor Head, with Monitor Function
Manufacturer: Keyence Part No: LS-7010M Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LS-7010M |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Measurement Accuracy | ±0.5 µm ±0.00002" *2 |
| Repeatability | ±0.06 µm ±0.000002" *1 |
| Measurement Range | 0.04 to 6 mm 0.002" to 0.24" |
| Smallest Detectable Object | 0.04 mm 0.002" |
| Transmitter/receiver Distance | 60 ±5 mm 2.36" ±0.20" |
| Sampling Cycle | 2,400 samples/sec. *3 |
| CCD Scanning Range | Approx. 7 mm 0.28" |
| Light Source | GaN green LED |
| Monitor Camera | Provided |
| Weight | Transmitter: Approx. 140 g, Receiver: Approx. 380 g, Base: Approx. 220 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Classification | with monitor camera |
- Brand: Keyence
Mfr # LS-7010M
$4,210.55
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
