Keyence LJ-V7060K Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: LJ-V7060K Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LJ-V7060K |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Profilers and 3D Measurement Sensors |
| Output Details | 4.8 mW |
| Reference Distance | 54.6 mm 2.15" |
| Reference Distance | 14 mm 0.55" |
| Spot Size (Reference Distance) | Approx. 21 mm × 45 µm 0.83" × 0.001772" |
| Laser Class | Class 2 Laser Product (IEC60825-1, FDA(CDRH) Part 1040.10 *1 ) |
| Wavelength | 405 nm (visible beam) |
| Weight | Approx. 450 g |
| Z-axis (Height) | ±7.6 mm 0.30" (F.S.=15.2 mm 0.60" ) |
| Ambient Temperature | 0 to +45 °C 32 to 113 °F *9 |
| NEAR Side | 8 mm 0.31" |
| Far Side | 8 mm 0.31" |
- Brand: Keyence
Mfr # LJ-V7060K
$4,731.28
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
