Keyence FW-H10R Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: FW-H10R Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | FW-H10R |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Positioning Sensors |
| Response Speed | 1,000 ms |
| Detecting Area | 150 to 1000 mm 5.9" to 39.4" *1 |
| Temperature Characteristics | 0.06% of F.S./°C *2 |
| Weight | Approx. 106 g |
| Dimensions | M18 x P1, Length= 104 mm 4.09" |
| Material | Brass-nickel plating, PBT, Polyurethane, Polyamide resin |
| Ambient Temperature | -25 to +70 °C -13 to 158 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # FW-H10R
$909.15
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
