Keyence LS-5001 Controller
Manufacturer: Keyence Part No: LS-5001 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LS-5001 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 % |
| Current Consumption | 1.4 A or less |
| Program Selection Input | Non-voltage input (contact/solid state) |
| Analog Voltage Output | ±10 V Output impedance: 100 Ω |
| 7-Level Comparator Output | 100 mA max. (40 V max.) |
| Timing Input, Reset Input, Auto-zero Input | Non-voltage input (contact/solid state) *2 |
| RS-232C | Measurement data output and control output |
| Weight | Approx. 1.1 kg |
| Ambient Temperature | 0 to +45 °C 32 to 113 °F (No freezing) |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # LS-5001
$2,200.12
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
