| Product Code | EL2502 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| E-Bus Current Consumption | typ. 140 mA |
| Maximum Output Current | 0.5 A (short-circuit proof) per channel |
| Resolution | 9…15 bit |
| Configuration | via TwinCAT System Manager |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | -25…+55°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL2502 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL2502 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL2502 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL2502
$529.78
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.