| Product Code | EK1122 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| EtherCAT System Function | coupling of EtherCAT junctions |
| Power Supply | from E-bus |
| Current Consumption | typ. 220 mA |
| Data Transfer Medium | Ethernet/EtherCAT cable (min. Cat.5), shielded |
| Data Transfer Rate | 100 Mbit/s |
| Protocol | EtherCAT |
| Bus Interface | 2 x RJ45 |
| Configuration | not required |
| Weight | approx. 75 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
Home » Automation and Controls » Controllers » I-O Systems » Beckhoff EK1122 2-port EtherCAT junction
Beckhoff EK1122 2-port EtherCAT junction
Manufacturer: Beckhoff Part No: EK1122 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EK1122 2-port EtherCAT junction” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EK1122
$243.92
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.