| Product Code | EL1889 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| E-Bus Current Consumption | typ. 110 mA |
| Number of Inputs | 16 |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Connection Technology | 1-wire |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL1889 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL1889 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL1889 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL1889
$141.82
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.