Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Keyence LS-9030M Head: Standard model with monitor camera
Keyence LS-9030M Head: Standard model with monitor camera
Manufacturer: Keyence Part No: LS-9030M Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LS-9030M |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Measurement Accuracy | ±2 µm 0.000079" *3 |
| Repeatability | ±0.1 µm 0.000004" *2 |
| Repeatability | ±0.2 mm 0.01" *5 |
| Detection Area | 20 x 24 mm 0.79" x 0.94" |
| Measurement Range | 0.3 mm (0.08 mm) to 30 mm 0.01" (0.003") to 1.18" |
| Smallest Detectable Object | 0.3 mm (0.08 mm) 0.01" (0.003") |
| Transmitter/receiver Distance | 160 ±40 mm 6.3" ±1.57" |
| Sampling Cycle | 16,000 samples/sec. *4 |
| Smallest Detectable Object | 0.3 mm 0.01" |
| Light Source | InGaN green LED |
| Weight | Transmitter: Approx. 440 g Receiver: Approx. 500 g Base: Approx. 430 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # LS-9030M
$6,718.93
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
