Keyence TM-3001 Controller
Manufacturer: Keyence Part No: TM-3001 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | TM-3001 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Current Consumption | 1 head connected 480mA max./ 2 heads connected 550mA max. |
| Laser Remote Interlock Input | Non-voltage input *2 |
| Analog Voltage Output | ±10 V x 2 outputs, out put impedance: 100 Ω *2 |
| Total Judgment Output | NPN open-collector output *2 |
| Error Output | NPN open-collector output (N.C.) *2 |
| Minimum Display Unit | 0.01 µm, 0.001 mm 2 , 0.01 ° |
| Maximum Display Range | ±9999.99 mm ±393.7" , ±99999.9 mm 2 , ±99999.9° |
| Weight | Approx. 1,120 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Head Compatibility | Compatible |
| Number of Connectable Sensors | 2 units max. *1 |
- Brand: Keyence
Mfr # TM-3001
$5,530.14
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
