
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence NU-EN8N e-CON Input Unit
Manufacturer: Keyence Part No: NU-EN8N Category: Communication Units Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | NU-EN8N |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Sensor Interface and Junction Modules |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10% |
| Input Response Time | 20 µs or less |
| Inputs | 8 |
| Supply Current | 520 mA or less (total for eight ports) |
| Input Signal | NPN open collector output, contact output |
| Internal Input Voltage | 8 VDC (Reference value of input current: 3.1 mA) |
| Weight | Approx. 55 g (including tag) |
| Connector Type | e-CON connector (4-pin) |
- Brand: Keyence
Mfr # NU-EN8N
$521.98
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected