Home » Programmable Logic Controllers » Communication Units » Keyence NU-EP1 Communication Unit EtherNet/IP Compatible

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence NU-EP1 Communication Unit EtherNet/IP Compatible
Manufacturer: Keyence Part No: NU-EP1 Category: Communication Units Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | NU-EP1 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Sensor Interface and Junction Modules |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 %, ripple (P-P): 10 % or less (when using the power supply connector) |
| Power Consumption | 1,500 mW or less (60 mA or less at 24 V) *8 |
| Weight | Approx. 80 g (including connectors) |
| Number of Connections | 64 |
| Ambient Temperature | -20 to +55 °C -4 to 131 °F (No freezing) |
| Transmission Media | STP or category 3 or higher UTP (10BASE-T), *1 STP or category 5 or higher UTP (100BASE-TX) |
- Brand: Keyence
Mfr # NU-EP1
$248.50
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected