Home » Programmable Logic Controllers » Communication Units » Keyence NU-CL1 Communication Unit CC-Link Compatible

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence NU-CL1 Communication Unit CC-Link Compatible
Manufacturer: Keyence Part No: NU-CL1 Category: Communication Units Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | NU-CL1 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Sensor Interface and Junction Modules |
| Supply Voltage | 24 VDC ± 10%, ripple (P-P) 10% or less |
| Power Consumption | 1400 mW or less (at 24 V, 55 mA max.) *5 |
| Power Supply | Power is supplied by this product through the wiring-saving connector. |
| Allowable Passing Current | Total: 1,200 mA or less *4 |
| Weight | Approx. 80 g (including connectors) |
| Number of Connectable Sensors | 16 units max. *1 |
| Connectable Sensors | Sensor amplifier that supports N-bus *2 |
| Number of Connectable Units | 16 maximum *3 |
| Version 1.10 | 1, 2, 3, 4 (switchable) |
- Brand: Keyence
Mfr # NU-CL1
$416.50
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected