Home » Programmable Logic Controllers » Communication Units » Keyence NU-EC1 Communication Unit EtherCAT Compatible

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence NU-EC1 Communication Unit EtherCAT Compatible
Manufacturer: Keyence Part No: NU-EC1 Category: Communication Units Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | NU-EC1 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Sensor Interface and Junction Modules |
| Supply Voltage | 24 VDC ± 10%, ripple (P-P) 10% or less |
| Power Consumption | 1,700 mW or less (70 mA or less at 24 V) *4 |
| Communication Ports | RJ-45x2 |
| Weight | Approx. 80 g (including connectors) |
| Ambient Temperature | -20 to +55 °C -4 to 131 °F (No freezing) |
| Transmission Media | Category 5e STP |
| Compatible Functions | Process data object communication (cyclic communication), supports mailbox communication (message communication) CoE |
| Connectable Sensors | Sensor amplifier that supports N-bus *1 |
- Brand: Keyence
Mfr # NU-EC1
$1,000.69
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected