Home » Programmable Logic Controllers » Communication Units » Keyence NU-DN1 Communication Unit DeviceNet Compatible

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence NU-DN1 Communication Unit DeviceNet Compatible
Manufacturer: Keyence Part No: NU-DN1 Category: Communication Units Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | NU-DN1 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Sensor Interface and Junction Modules |
| Supply Voltage | 11 to 25 VDC *5 |
| Power Consumption | 1480 mW or less (at 24 V, 60 mA max.) *6 |
| Allowable Passing Current | Total: 1,200 mA or less *4 |
| Weight | Approx. 65 g (including connectors) |
| Thick Cable | 100 m 32.81' |
| Thick Cable | 250 m 820.21' |
| Number of Connectable Sensors | 16 units max. *1 |
| Connectable Sensors | Sensor amplifier that supports N-bus *2 |
| Number of Connectable Units | 16 maximum *3 |
- Brand: Keyence
Mfr # NU-DN1
$115.33
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected