Home » Automation and Controls » Sensors » Positioning Sensors » Keyence IL-1500 Amplifier unit, Panel mount type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence IL-1500 Amplifier unit, Panel mount type
Manufacturer: Keyence Part No: IL-1500 Category: Positioning Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | IL-1500 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Supply Voltage | 10 to 30 VDC ripple (P-P) 10% included, Class 2 *4 |
| Power Consumption | 2500 mW or less (at 30 V: 84 mA or less) |
| Analog Voltage Output | ±5 V, 1 to 5 V, 0 to 5 V Output impedance 100 Ω *1 |
| Analog Current Output | 4 to 20 mA Maximum load resistance of 350 Ω *1 |
| Bank Switch Input | Non-voltage input *2 |
| Minimum Displayable Unit | IL-030: 1 µm, IL-065/IL-100: 2 µm, IL-300: 10 µm, IL-600: 50 µm, IL-2000: 100 µm |
| Display Range | IL-030/IL-065/IL-100: ±99.999 mm to ±99 mm (4 levels selectable), IL-300/IL-600: ±999.99 mm to ±999 mm (3 levels selectable), IL-2000: ±9999.9 mm to ±9999 mm (2 levels selectable) |
| Weight | Approx. 170 g (including attachments) |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No condensation or freezing) |
| Main Unit/expansion Unit | Main unit |
| Head Compatibility | Compatible |
- Brand: Keyence
Mfr # IL-1500
$931.46
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected