
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence IL-S025 Sensor head
Manufacturer: Keyence Part No: IL-S025 Category: Positioning Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | IL-S025 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Output Details | 560 µW |
| Linearity | ±0.075% of F.S. (when used at a distance of 20 to 25 mm 0.79" to 0.98" ), ±0.1% of F.S. (when used at a distance of 20 to 30 mm 0.79" to 1.18" ) *2 |
| Repeatability | 1 µm *3 |
| Reference Distance | 25 mm 0.98" |
| Measurement Range | 20 to 30mm 0.787" to 1.181" |
| Spot Diameter (at Standard Distance) | Approx. 25 x 1,200 µm |
| Sampling Rate | 0.33/1/2/5 ms (Variable to 4 levels) |
| Temperature Characteristics | 0.03% of F.S./°C *4 |
| Laser Class | Class 2 laser product (FDA (CDRH) Part 1040.10, *1 IEC 60825-1) |
| Weight | Approx. 60 g |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No condensation or freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # IL-S025
$1,382.63
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected