Home » Automation and Controls » Sensors » Positioning Sensors » Keyence IL-1050 Amplifier unit, DIN-rail mount type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence IL-1050 Amplifier unit, DIN-rail mount type
Manufacturer: Keyence Part No: IL-1050 Category: Positioning Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | IL-1050 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Supply Voltage | Supplied by main unit *3 |
| Power Consumption | 2000 mW or less (at 30 V: 67 mA or less) |
| Bank Switch Input | Non-voltage input *1 |
| Judgement Output | Open collector output (NPN, PNP changeover possible/N.O., N.C. changeover possible) *2 |
| Alarm Output | Open collector output (NPN, PNP changeover possible/N.C.) *2 |
| Minimum Displayable Unit | IL-030: 1 µm, IL-065/IL-100: 2 µm, IL-300: 10 µm, IL-600: 50 µm, IL-2000: 100 µm |
| Display Range | IL-030/IL-065/IL-100: ±99.999 mm to ±99 mm (4 levels selectable), IL-300/IL-600: ±999.99 mm to ±999 mm (3 levels selectable), IL-2000: ±9999.9 mm to ±9999 mm (2 levels selectable) |
| Weight | Approx. 140 g (including attachments) |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No condensation or freezing) |
| Main Unit/expansion Unit | Expansion unit |
| Head Compatibility | Compatible |
- Brand: Keyence
Mfr # IL-1050
$616.19
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected