Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence RD-50RW Main Unit, RS-232C Type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence RD-50RW Main Unit, RS-232C Type
Manufacturer: Keyence Part No: RD-50RW Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | RD-50RW |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Signal Conditioners and Isolators |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Output Voltage | ±10 VDC |
| Current Consumption | 270 mA or less |
| Response Time | 1 ms (when average number 1) *1 |
| Response Time | 1 ms (when average number 1) |
| Measurement Accuracy | ±0.03 % of F.S. (at ±5 VDC range), ±0.03 % of F.S. (at ±10 VDC range)±0.05 % of F.S. (at 4 to 20 mA DC range) |
| Measurement Function | DC voltage measurement, DC current measurement |
| Measurement Range | ±5 VDC, ±10 VDC, 4 to 20 mA DC (selectable) |
| Display Range | -19,999 to +39,999 |
| Weight | Approx. 700 g (excluding fi ttings) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # RD-50RW
$1,840.34
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected