Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LK-DN100 Communication Unit

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LK-DN100 Communication Unit
Manufacturer: Keyence Part No: LK-DN100 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LK-DN100 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Power Supply Voltage | 24 VDC ±10% (supplied from controller) |
| Current Consumption | 10 mA max. (when network power supply 24 V is applied) |
| Maximum Current Consumption | 200mA or less |
| Communication Type | I/O communication (Poll) Explicit message communication |
| Weight | Approx. 300 g |
| Ambient Temperature | When one or less head expansion unit is connected: 0 to +50 °C 32 to 122 °F . When two or more head expansion units are connected: 0 to +40 °C 32 to 104 °F . |
| Master Unit | ODVA-certified master unit |
| Device Type | Generic |
- Brand: Keyence
Mfr # LK-DN100
$470.25
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected