Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence IX-055 Sensor Head 55 mm

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence IX-055 Sensor Head 55 mm
Manufacturer: Keyence Part No: IX-055 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | IX-055 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Output Details | 0.95 mW (FDA [CDRH] Part 1040.10), 1.6 mW (IEC 60825-1: 2014) |
| Repeatability | 10 μm *6 |
| Reference Distance | 55 mm 2.17" |
| Measuring Distance | 45 to 65 mm 1.77" to 2.56" |
| Light Source | 660 nm (visible light) wavelength red semiconductor laser |
| Light Source | Red LED |
| Laser Class | Class II laser product (FDA [CDRH] Part 1040.10), Class 2 laser product (IEC 60825-1: 2014) |
| Scan Mode | Measuring distance of 45 mm 1.77" : 27.5 × 20.5 mm 1.08" × 0.81" Measuring distance of 55 mm 2.17" : 32.5 × 24.5 mm 1.28" × 0.96" Measuring distance of 65 mm 2.56" : 37.5 × 28.5 mm 1.48" × 1.12" (X direction) × (Y direction) *1 |
| Weight | Approx. 190 g |
| Height | ø0.7 mm ø0.0276" *2 |
| Ambient Temperature | 0 to +45°C 32 to 113°F (No freezing) *10 |
| Line Mode | Measuring distance of 45 mm 1.77" : 27.5 mm 1.08" Measuring distance of 55 mm 2.17" : 32.5 mm 1.28" Measuring distance of 65 mm 2.56" : 37.5 mm 1.48" (X direction) *1 |
- Brand: Keyence
Mfr # IX-055
$2,952.99
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected