Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence IX-CP50 IX Series Control Panel

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence IX-CP50 IX Series Control Panel
Manufacturer: Keyence Part No: IX-CP50 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | IX-CP50 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10% (including ripple) |
| Current Consumption | 0.3 A or less |
| Weight | Main unit: Approx. 450 g With wall mounting adapter and stylus attached: Approx. 485 g |
| Connector Type | M12 4-pin connector *1 |
| Ambient Temperature | 0 to +50°C 32 to 122°F (No freezing) |
| Languages | English/Japanese/German/Simplified Chinese/Italian/French/Spanish *2 |
| Method | White LED |
| Duration | Approx. 50,000 hours (25°C 77°F ) |
| Method | Analog resistive |
| Actuating Force | 0.8 N or less |
- Brand: Keyence
Mfr # IX-CP50
$810.09
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected