Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LK-G507 Sensor Head: Ultra Long Distance, Wide beam

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LK-G507 Sensor Head: Ultra Long Distance, Wide beam
Manufacturer: Keyence Part No: LK-G507 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LK-G507 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Output Details | 0.95 mW |
| Sampling Frequency | 20 / 50 / 100 / 200 / 500 / 1,000 µs (Selectable from 6 levels) |
| Measuring Range | Diffused reflection: -250 to +500 mm -9.84" to 19.69" , Specular reflection: -249 to +498 mm -9.80" to 19.61" *1 *2 |
| Linearity | ±0.05 % of F.S. (±250 µm ±0.0098" ) *3 *4 -250 to +250 mm -9.84" to +9.84" High-accuracy range: ±0.02 % of F.S. (±100 µm ±0.0039" ) -250 to -50 mm -9.84" to -1.97" Long range: ±0.1 % of F.S. (±500 µm ±0.0197" ) -250 to +500 mm -9.84" to +19.69" (F.S. = ±250 mm ±9.84" ) *5 |
| Repeatability | 2 µm 0.000079" *6 |
| Reference Distance | Diffused reflection: 500 mm 19.69" , Specular reflection: 497.5 mm 19.59" |
| Spot Diameter (at Reference Distance) | Approx. 300 x 9,500 µm 0.0118" x 0.3740" |
| Laser Class | Class II (FDA CDRH 21CFR PART1040.10) |
| Wavelength | 655 nm (visible light) |
| Weight | Approx. 380 g (including the cable) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # LK-G507
$5,841.70
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected