Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LK-503 Sensor Head, Small Spot, Laser Class 2

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LK-503 Sensor Head, Small Spot, Laser Class 2
Manufacturer: Keyence Part No: LK-503 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LK-503 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Maximum Current Consumption | 400 mA max. |
| Output Details | 0.95 mW |
| Measuring Range | ±100 mm ±3.94" (High-precision mode), ±250 mm ±9.84" (Long-range mode) |
| Linearity | ±0.1% of F.S. *2 |
| Repeatability | 10 µm (high-precision mode), 50 µm (long mode) |
| Measurement Mode | High-precision mode,Long-range mode |
| Reference Distance | 350 mm 13.78" (High-precision mode), 500 mm 19.69" (Long-range mode) |
| Wavelength | 690 nm |
| Weight | Approx. 700 g (including cable) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # LK-503
$1,632.66
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected